İstanbul /
info@thinkturkey.org

KAHRAMANMARAŞ

KAHRAMANMARAŞ

Doğu Akdeniz’de bulunan Kahramanmaraş, Başkonuş  ve Yavşan yaylaları, Kapıçam Tabiat Parkı, Körçoban Tabiatı Koruma alanı, mağaraları, barajları, akarsuları, gölleri, dağları, Germanicia Mozaikleri,  Eshab-ı Keyf Külliyesi, kaleleri, tarihi camileri ve çarşıları, geleneksel el sanatları, yöresel mutfağı ve  coğrafi işaret olarak da tescil edilmiş olan tarhanası, pul biberi, dondurması gibi değerleri ile alternatif turizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Akdeniz iklim kuşağında olmakla beraber Orta Anadolu ve Doğu Anadolu iklim kuşaklarıyla sınır teşkil etmektedir. Denize uzaklık ve yükselti nedeniyle değişikliğe uğramış karasallaşmış bir Akdeniz iklim tipi egemendir. Güney illerimize göre daha serindir. Berit, Engizek, Binboğa, Nur Dağı ve Ahır Dağı önemli yükseltilerdendir. Elbistan, Göksun ve Kahramanmaraş ovaları ilin önemli ovalarıdır. Ceyhan Nehri il sınırları sınırları içinde doğmaktadır. Akarsu ve kaynak suları bakımından zengin bir görünüm teşkil etmektedir.

ULAŞIM

Kahramanmaraş’a karayolu ve havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.   

Popüler Yerler

Fırnız Mesire Yeri

Fırnız Mesire Yeri Kahramanmaraş’ın doğal güzelliklerinin yer aldığı, doğa harikası, harika vakit geçirebileceğiniz yeşile boyanmış bir alan.

Tekir Mesire Yeri

Kahramanmaraş’ta yer alan Döngel Mağarası’nın sarıp sarmaladığı, çam ormanlarının içerisinde gizli olan bir doğa harikası Tekir Mesira Alanı. Yanında birçok tesis bulunduğu için, hem doğaya hem de buradaki lezzetlere doyabilirsiniz.

Eshab-ı Keyf Külliyesi

Afşin ilçesi sınırlarında yer alan bu külliye, yedi arkadaşa itafen inşa edilmiş bir yapıdır. Bu külliyeyi II. Theodoius yaptırmıştır. Uzun yıllardır varlığını koruyan tarihi bir yapıdır.

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü, Avşar Mah. Batı Çevreyolu Blv. No: 251/A 46040 – Onikişubat/Kahramanmaraş

KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü, Avşar Mah. Batı Çevreyolu Blv. No: 251/A 46040 – Onikişubat/Kahramanmaraş

    KAHRAMANMARAŞ

  • 1.134.389
  • 1
  • --
  • 2
  • 13
  • 3