İstanbul /
info@thinkturkey.org

GAZİANTEP

GAZİANTEP

Gaziantep, halk arasındaki eski adıyla Antep, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi arasında bulunan aynı adlı ilin merkez şehridir. Güneydoğuda şehir olarak en fazla nüfusu barındırır. Sanayi ve gelişmişlik bakımından da birincidir. Gaziantep, Şehit Kâmil, Şahinbey olmak üzere iki metropol ilçeye ayrılmıştır. Gelişmişlik açısından Türkiye’nin 20. büyük ilidir. Ayrıca Gaziantep, Türkiye’nin hala yaşanılan en eski kenti olup, Dünya’nın da hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir. Bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar. Bunun sebepleri arasında Gaziantep’in Anadolu ile Orta Doğu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakınlığı sayılabilir. Gaziantep’in simgeleri arasında Gaziantep Kalesi, baklava ve antepfıstığı sayılabilir.

ULAŞIM

Gaziantep’te karayolu ve havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.  

Popüler Yerler

Tarihi Antep Evleri

Gaziantep dar sokakları olan, hemen hemen her köşesinde eski tarihi evlerinin bulunduğu bir şehirdir. Gaziantep evleri geniş avluları bulunan, dışardan kendisini soyutlamış, tek, iki ya da üç katlı evlerdir.

Bedestenler

Bedestenler üstü kapalı, alışverişlerin yapıldığı çarşılardır. Tarihi çarşılar içerisinde hala eski gelenekler devam etmektedir. Gaziantep ilinde birçok bedesten bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Kemikli Bedesten, Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedestenidir.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Üniversite Bulvarı 27310 Şehitkamil – Gaziantep, TÜRKİYE

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ

 Şahinbey Mahallesi, Havalimanı Yolu 8.Km, 27000 Şahinbey/Gaziantep

SANKO ÜNİVERSİTESİ

Gazimuhtar Paşa Bulvarı No:36 – 27090 Şehitkamil / GAZİANTEP

GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

Beştepe mah. 192180 nolu cadde 27010 Şahinbey/Gaziantep

    GAZİANTEP

  • 2.047.631
  • 1
  • --
  • 4
  • 4
  • 6