İstanbul /
info@thinkturkey.org

DENİZLİ

DENİZLİ

Denizli ili, Ege Bölgesinde yer almaktadır. Denizli, 500 Bini aşan merkez nüfusuyla, İzmir’den sonra Ege bölgesinin en büyük kentidir. Denizli Türkiye’nin ise en büyük ve en gelişmiş on altı şehrinden biridir. Bir sanayi, ihracat ve ticaret merkezi olan Denizli aynı zamanda otuz bini aşan öğrenci sayısıyla bir üniversite şehridir. Bir yılda milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Denizli bir turizm kenti olmasının yanı sıra düzenlenen yerel, ulusal ve uluslararası etkinliklerle (bkz. festivaller) eğitim, kongre, kültür ve sanat merkezi özelliğindedir. Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (Geka) merkezi de Denizli’dir.

ULAŞIM

Denizli’ye karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Popüler Yerler

Pamukkale Travertenleri

Denizli ilinin Pamukkale ilçesinde yer alan Travertenler turizm açısından oldukça önemlidir. Akarsulardan geriye kalan karbonat mineralleri muhteşem bir görsel şölen oluşturmaktadır. Ayrıca travertenler Pamukkale’deki Kaplıcaları da kapsamaktadır. UNESCO tarafında Dünya Mirası Listesine alınan Pamukkale Travertenleri yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Tripolis Antik Kenti

Buldan ilçesi sınırlarında yer alan bu antik kent Denizli şehir merkezine yaklaşık olarak 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlk kurulduğu tarihin Lidya Dönemine ait olduğu kaynaklardan öğrenilen Tripolis Antik kentinin ilk ismi Apollonia olarak bilinmektedir. Helenistik dönemde Tripolis olarak değiştirilmiştir.

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ

Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampüsü Çamlaraltı Mahallesi, 20160

    DENİZLİ

  • 1.025.866
  • 1
  • 1
  • 1
  • 4
  • 3