İstanbul /
info@thinkturkey.org

BİLECİK

BİLECİK

Bilecik ili, Marmara Bölgesi’nin güney doğusunda; Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinin kesim noktaları üzerinde yer alır. İlin bilinen en eski isimleri arasında Agrilion ve Belekoma vardır. Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu’ nun doğduğu topraklardadır. Sakarya ırmağının etrafında kurulan ve göletleri ve derelerinin zenginliği ile tanınan yöre antik çağlardan günümüze tarihin izlerini taşır.

ULAŞIM

Bilecik’e hem karayolu hem de demiryolu ile ulaşım sağlanmaktadır.

Popüler Yerler

Atatürk Köşkü

Bir orman içerisinde yer alan Atatürk Köşkü, Bozüyük ilçesine 22 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yeşillikler içerisinde oldukça dikkat çeken bir sivil mimaridir. 1930 yılında Mustafa Kemal Atatürk Bilecik’i ziyarete geldiğinde bu köşkte ağırlanmış ve bu köşkü çok sevmiştir.

Ertuğrul Gazi

Ertuğrul Gazi Türbesi, Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi’nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir.

Metristepe Zafer Anıtı

Bozhöyük’te bulunan Metristepe Zafer Anıtı, İnönü Savaşında şehit düşen askerlerimiz anısına yapılan, 24 metre yüksekliğinde betonarme bir binadır. Anıtta savaşta yer alan birlikler, savaşta yer alan komutanlar hakkında bilgiler bulunmaktadır. Her yıl Anıtın önünde anma törenleri yapılmaktadır.

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ

 Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğü Pelitözü Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No:27 11230 Merkez/BİLECİK

    BİLECİK

  • 203.777
  • --
  • 1
  • 1
  • 1
  • 2