İstanbul /
info@thinkturkey.org

AYDIN

AYDIN

Binlerce yıl önce Büyük Menderes Irmağının suladığı bereketli ovalar üzerine kurulmuş Aydın, doğanın kültürle kucaklaştığı ve Türkiye’de turizmin başladığı ilk illerden biridir. Aydın, eşsiz nitelikteki antik çağın kent ve tapınakları ile muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Kent coğrafi konumundan ötürü çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve her bir uygarlık bölgede kendi izlerini bırakmıştır. Antik çağın Afrodisias, Milet, Alinda, Didyma, Nysa, Priene, Magnesia gibi önde gelen kentlerinde doğa filozofları Thales, Anaksimender ve Anaksimenes’i, tarihçi ve coğrafyacı Hekatais’u, şehir plancısı ve mimar Hippodamos ile İsidoros’u yetiştirmiş olan Aydın; Kuşadası ve Didim gibi sahil ilçeleriyle turizm açısından Türkiye’nin önde gelen kentlerinden biridir.

ULAŞIM

Aydın’a ulaşım hem karayolu hem demiryolu hem de havayolu ile sağlanmaktadır.

Popüler Yerler

Aphrodisias Antik kenti

Karasu ilçesi içerisinde bulunan bu Antik Kent, denizden yaklaşık olarak 600 metre yükseklikte, plato üzerinde bulunmaktadır. Büyük ölçüde mermerden inşa edilen bu eser Roma ve Bizans Dönemlerinin izlerini barındırmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Aydın da gezilecek doğal güzelliklerin yer aldığı bir alan olan Dilek Yarımadası Milli Parkı tam bir doğa harikasıdır. 27680 hektarlık bir genişliğe sahip olan bu ada, mermer ve mezozoik kalker ile neojen tortul kütlelerden oluşmaktadır. Milli park içerisinde yaklaşık olarak 805 adet farklı bitki türleri bulunmaktadır.

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ

Zafer, 09010 Efeler/Aydın

    AYDIN

  • 1,090.567
  • 1
  • 1
  • 1
  • 16
  • 6