İstanbul /
info@thinkturkey.org

AĞRI

AĞRI

Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu’ya girişleri sırasında Ağrı, bir geçiş güzergahı oluşturduğundan bir çok medeniyete de sahne olmuştur. Şehrin doğusunda İran, batısında Muş ve Erzurum, kuzeyinde Kars, güneyinde Van ve Bitlis ile kuzeydoğusunda Iğdır şehirleri bulunmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van bölümü içinde kalan yüksek Anadolu yaylasının devamı üzerinde yer almaktadır. Yüzölçümü 11376 kilometrekaredir. Topraklarının %46’ sını dağlık alanlar, %29’unu ovalar, %18’ini platolar ve %7 sini yaylalar oluşturmaktadır.

ULAŞIM

Ağrı’ya hem karayolu hem de havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Popüler Yerler

Ağrı Buz Mağarası

Ağrı dağı dünyaca ünlü bir dağdır. Ağrı il sınırları içerisinde yer alan Ağrı dağı küçük ve büyük Ağrı dağı olarak ikiye ayrılmaktadır. Buz Mağarası Küçük Ağrı dağının eteklerinde yer alan bir mağaradır. Mağara yaklaşık yüz metre uzunluğunda, elli metre genişliğinde ve sekiz metre derinliğinde elips şeklinde bir mağaradır. Hallaç Köyünün yaklaşık olarak üç kilometre uzaklığında yer alan bu mağara doğal bir anıt mağaradır.

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayının yapımı 1784 yılında tamamlanmıştır. İshak Paşa ve oğlu Mehmet Paşa zamanında yapılan bu saray Topkapı Saray’ından sonra Türkiye’nin en büyük yapısı durumundadır. Ağrı ili içerisinde turistleri en fazla kendisine çeken bu saray hem tarihi hem de kültürel turizmi içerisinde barındırmaktadır.

Diyadin Kaplıcaları

Diyadin ilçe merkezine beş kilometre uzaklıkta yer alan Diyadin Kaplıcaları, Yılanlı, Davut, Köprü ve Tunca kaplıcaları olarak genişçe bir alana yayılmıştır. Bu kaplıcalar Ağrı iline hem görsel hem de rekreatif açıdan doğal bir değer kazandırmaktadır.

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ

 AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Erzurum Yolu 4. km. Merkez / AĞRI

    AĞRI

  • 537.358
  • --
  • --
  • 1
  • 8
  • 2