İstanbul /
info@thinkturkey.org

ADANA

ADANA

Adana, Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehridir. Şehir merkezi, Akdeniz’den 30 km içeride Seyhan Nehri’nin üzerinde bulunmaktadır. Akdeniz sahil şeridinde ise Karataş ve Yumurtalık (Ayas) ismi ile iki adet sahil ilçesi bulunmaktadır. Yine Akdeniz üzerinde bulunan Ceyhan ilçesinde ise ticari amaçlı bir liman bulunmaktadır. Adana ticari açıdan ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan şehirlerden biridir.

ULAŞIM

Adana’ya hem karayolu hem demiryolu hem de havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Popüler Yerler

Taş Köprü

Adana kent merkezinde bulunan, Adana ve Kaşıyaka yakalarını birleştiren Seyhan Nehri üzerinde bulunan bir köprüdür Taş Köprü. Adana’nın bir simgesi haline gelen Taş Köprü, tarihi bir eserdir. Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırıldığı bilinen Taş Köprü Asya ve Avrupa arasında yer alan ve halen kullanılmaya devam edilen eski en önemli köprüler arasındadır.

Adana Arkeoloji Müzesi

Türkiye’deki en eski on müzeden bir tanesi de Adana’da bulunan Arkeoloji Müzesidir. Arkeoloji Müzesi Cumhuriyet ilan edildikten bir yıl sonra yapılmıştır. İçerisinde kapı arslanı, tarihi lahitler, yazıtlar, tanrı ve tanrıça figürleri bulunmaktadır.

Adana Etnografya Müzesi

Etnografya müzesinin bir diğer adı Eski Müzedir. Eski Müze geçmiş yıllarda dini inançların yaşandığı bir kilisedir. Kilise zamanla sonrasında terk edilmiştir. Terk edilen kilise restore edilerek günümüzde Etnografya Müzezi haline getirilmiştir. 

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

Çukurova Üniversitesi Tufanbeyli Meslek Yüksekokulu Cumhuriyet Mahallesi Saimbeyli Caddesi No: 28 01640 Tufanbeyli/ADANA

ADANA ALPARSLAN TÜRKEŞ BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

 Balcalı, Çatalan Cd., 01250 Sarıçam/Adana

    ADANA

  • 2.225.341
  • 1
  • 1
  • 2
  • 22
  • 4